Jak na financování rekonstrukce?
Rekonstrukce bytu nebo domu nás dříve nebo později potká všechny. Pokud nemáme naspoříno, jsme nuceni si brát úvěr. Ať už se jedná o koupi nemovitosti, kterou chcete rekonstruovat nebo zkrátka a dobře chcete zmodernizovat své stávající bydlení, máte opět několik možností. I zde platí, že je třeba zvážit, které řešení je nejvhodnější.
Jednou z možností je využít nabídky banky a řešit rekonstrukci hypotéčním úvěrem, nebo je alternativní možností úvěr ze stavebního spoření. Pokud už máte stavební spoření založené, je to pro Vás velká výhoda. Každé řešení je ale výhodné pro jinou situaci a je třeba opět zvážit, co je vhodné a co méně.
Hypotéční úvěry
Hypotéční úvěry se hodí pro rekonstrukci z toho důvodu, že jsou nyní velmi nízké úrokové sazby a rekonstruovat můžete tedy za pár korun měsíčně. Má to ale jednu velkou nevýhodu, u hypotéčního úvěru je třeba ručit nemovitostí, tedy poskytnout bance zástavu. Je tedy na zvážení, zda si brát hypotéční úvěr a zastavovat celou svojí nemovitost například kvůli pár statisícům. Rekonstrukce se vyřizuje podobným způsobem, jako například výstavba.
Úvěry ze stavebního spoření
Úvěry ze stavebního spoření je velmi zajímavým nástrojem pro řešení rekonstrukcí. Některé stavební spořitelny totiž umožňují vyřízení úvěru na rekonstrukci, aniž by klient musel ručit nemovitostí. U jednodušších rekonstrukcí odpadá i spoustu byrokracie, které se u hypotéky nevyhnete. Na druhou stranu mívají stavební spořitelny o něco vyšší úroky, proto je třeba opět zvážit, jaké podmínky jsou vhodnější a dívat se na situaci komplexně.